Kam za Turistikou a Cyklistikou v Závode…
Príroda okolo Závodu je jedinečná a pre toho, kto má oči otvorené ponúka ozajstné skvosty.
Turistické chodníky, cyklotrasy, borovicové i lužné lesy, pieskové duny i močiare, pastva pre oči ornitológom ale aj botanikom. Prírodné jazerá, či rieka Morava víta rybárov a milovníkov vodných športov.
Pešia turistika, resp. krátke výlety na bicykloch je u nás asi najrozšírenejší spôsob relaxu. Tento spôsob oddychu je vhodný najmä pre rodiny. Poľné cesty okolo celého Závodu vytvárajú priam ideálne podmienky.
Vychádzky do borových lesov sa môžu spojiť so zberom húb, alebo liečivých rastlín. Po obvode nášho chotára máme hneď niekoľko rezervácií a chránených území. Ich návšteva môže razom nadobudnúť výchovný charakter.
Ak sa pozrieme do mapy nájdeme tu napríklad:
Národné prírodné rezervácie:
Abrod (1964)
Červený rybník (1966)
Zelienka (1980)
Chránené areály :
Jubilejný les (1986)
Padelek (1977)
Starý rybník (1965)
Chránené krajinné oblasti: Záhorie (1989)
Chránené vtáčie územie: Záhorské pomoravie (2010)
Chránený areál: Jazerinky (2000)
Milovníci dlhších túr nesmú obísť malé osady v okolí obce. Každá z nich má osobité čaro a už len napríklad cesta k osade Tančiboky, alebo Holbičky sa pre nováčika na Záhorí stane nezabudnuteľným zážitkom. Spozná pravú krásu borovicového lesa v jeho skutočnej podstate.
Pôvodnú architektúru záhorskej dediny si môžeme pozrieť zase v osadách Húšky, alebo Trajlinky. V tej posledne menovanej nás dokonca prekvapí pôvodný mlyn s nápisom nad dverami z roku 1809.
Aby toho nebolo málo, milovníci prírody z obce Závod v uplynulých rokoch zrekonštruovali dve studničky. Obidve sa nachádzajú v krásnej prírode mimo obce a obidve si plne zaslúžia našu pozornosť. Kto ich obíde, akoby ani nič nevidel – tak rozprávajú domáci a veru majú pravdu.
Studnička Kadub je uprostred lesov a jej história prechádza stáročiami. Pôvodná povesť hovorí, že prameň tejto studničky vytryskol zo starého dutého duba. Prameň je silný a dnes tu začína svoju púť potok Porec.
Druhá studnička leží na krásnej lúke, mimochodom tiež v blízkosti potoka Porec. Ide o studňu vahadlovú, pri ktorej v minulosti pastierici napájali stáda kráv. Voláme ju V Krajní.
Cyklotrasy:
Pozdĺž rieky Moravy vedie medzinárodná cyklotrasa EUROVELO 13.
EuroVelo 13 Cesta Železnej opony je trasa, vedúca pozdĺž bývalej „Železnej opony“, čo voľakedy bola nepriepustná hranica medzi západnou a východnou Európou. Vedie od Barentsovho mora na severe až po Čierne more na juhu, prechádza 20 krajinami a s dĺžkou 10.400 km je najdlhšou z trás EuroVelo.
Na Slovensku má táto trasa úsek dlhý 90 km, vedie popri riekach Morava a Dunaj. Na jej trase sa nachádza veľa známych aj menej známych zaujímavostí (od hradu Devín a paleontologickej lokality Sandberg cez malebné dedinky Záhoria až po sústavu bunkrov spred 2. svetovej vojny).
Okrem niekoľkých kilometrov medzi Devínom a Bratislavou vedie trasa po samostatných cestách bez automobilov dopravy (najmä hrádze a bývale vojenské cesty – signálky) alebo po cestách s veľmi malou premávkou. Trasa je úplne plochá, prakticky na nej nie sú žiadne prevýšenia a takmer celá je vedená po asfaltovom povrchu. Trasa je v celom úseku vyznačená ako červená cyklotrasa (červené značky „C“ a smerovníky aj s logom EuroVelo 13) a je veľmi dobre okruhovateľná s ďalšími cykloturistickými trasami na Záhorí, v Podunajsku, ako aj v Rakúsku a Maďarsku.
Viac nájdete na www.eurovelo.sk
Na túto cyklotrasu samozrejme nadväzujú iné, čo v praxi umožňuje veľkú flexibilitu najmä pre náruživých cyklistov.